בלעדיות של מתווך

מי מפחד מבלעדיות?

רבים מהמתווכים מציעים את שירותיהם למוכרי נכסים בצורת ההתקשרות המסורתית שנקראת "הסכמה". צורת התקשרות זו מגדירה מצב בו המתווך מציג את הנכס לקונה ובמידה ונסגרה עסקה, המתווך יתוגמל ע"י המוכר, בעמלה עליה הוסכם מראש.

על פניו שיטה זו נראית אידיאלית מבחינת המוכר הן בפן הכלכלי והן מבחינת כך שאינו מחויב למתווך אחד ויכול לעבוד עם מספר מתווכים במקביל. אך בו בעת שיטה זו היא היא זו שאחראית לשם הרע של המתווכים בישראל.

בשיטה זו האינטרס של המתווך יהיה תמיד "לסגור עסקה" כמה שיותר מהר ולא בהכרח בתנאים הטובים ביותר עבור בעל הנכס, מכיוון שאם הוא לא יעשה זאת, מתווך אחר יעשה זאת במקומו. צורת עבודה זו מפעילה לחץ מיותר על המתווך הגורם לו לפעול בצורה שאינה אידיאלית שלא ממצה את מיטב הפעולות אותן יכול המתווך לבצע לקידום העסקה הטובה ביותר.

לעומת זאת, קיימת שיטת התקשרות חדשה ויעילה יותר הנקראת "בלעדיות" או "ייצוג בלעדי".

אז מה זו בעצם בלעדיות? בלעדיות היא שיטה אמריקאית שמאפשרת ליועץ הנדל"ן לייצג את בעל הנכס באופן בלעדי, כלומר רק יועץ הנדל"ן אותו בחר בעל הנכס ישווק ויפרסם את הנכס, יציג את הנכס לקונים, יקדם את האינטרסים של בעל הנכס למימוש העסקה, ינהל עבור בעל הנכס את המשא ומתן על התנאים והמחיר. יועץ הנדל"ן ידווח לבעל הנכס על התקדמות התהליך בכל שלב ושלב ובעל הנכס הוא היחיד שיחליט האם למכור את הנכס, למי, מתי ובאילו תנאים.

בשיטה זו יועץ הנדל"ן אינו עובד תחת לחץ מיותר ולכן ירצה לשתף פעולה עם מתווכים נוספים שאינם מהווים תחרות עבורו אלא הזדמנות לקידום העסקה. כלומר בעל הנכס נהנה מחשיפה מרבית של הנכס לא רק לקונים של יועץ הנדל"ן שמייצג אותו אלא לכל הקונים הקיימים בשוק.

אם כן מדוע בעלי נכסים רבים עדיין "פוחדים" לעבוד בשיטה זו? הסיבה העיקרית היא שרבים מהמתווכים לא עובדים בשיטה זו מכיוון שאינם מודעים ליתרונותיה או שאינם מכירים את השיטה, ולכן לא מציגים אותה בצורה הנכונה לבעלי הנכסים. הצגה לא נכונה של השיטה ויתרונותיה יכולים לגרום לרתיעה של בעל הנכס מההתחייבות. יועץ נדל"ן מקצועי ,ידע להציג לבעל הנכס את היתרונות שבשיטה לקידום האינטרסים של בעל הנכס למכירה מוצלחת.

כפי שבעניינים משפטיים פונים לעו"ד המתמחה בתחום הספציפי ובנושאים רפואיים פונים לרופא מומחה בתחומו כך מומלץ לפנות ליועץ נדל"ן מקצועי למכירה מוצלחת של הנכס.

דילוג לתוכן